Background Image

Soruları Olanlar İçin

Sorularınızın cevapları aşağıda diye umuyoruz

by Mark Satorini — Posted in Animals on May 21, 2014

Neden Distronaut?

Çünkü Distronaut, platformlarla doğrudan anlaşması olan gerçek bir dağıtım şirketidir. Bu tarzda hizmet veren şirketlerin pek çoğu gibi herhangi bir dağıtım şirketiyle yapmış olduğu anlaşmalar üzerinden ürün dağıtımına aracılık eden bir servis değildir. Ürünleriniz Distronaut sistemi üzerinden müzik platformlarına otomatik olarak gider. Böylelikle ne ürün gönderiminde, ne rapor alırken, ne ödemeler esnasında aradaki süreleri kaybetmez, fazladan komisyon ödemezsiniz.

Normal şartlar altında Distronaut pazarlama hizmetleri vermez. Fakat istenirse ilave olmak kaydıyla; dağıtım yaptığımız platformlarda sizler için pazarlama faliyetleri ve hizmetleri verir. Distronaut, platformların editöryal ve promosyonel kararlarını verdikleri tanıtım süreçlerinde; ekibimizin destek ve yönlendirmesi ile maksimum fayda sağlayarak içeriklerinizi ön plana çıkarmayı hedefler.

Dağıtım ağınızda hangi platformlar yer alıyor?

Global ve yerel 100’ü aşkın önemli müzik servisine dağıtım sağlıyoruz. Bunlardan birkaçı; iTunes, Apple Music, Spotify, Deezer, TTNET Müzik, Turkcell Müzik, Avea Müzik, Google Play, AmazonMusic, Rdio, 7digital, Anghami, JUKE, MixRadio.

Platform Listesi  

Müziğimin mağazalarda satışa açılması ne kadar sürer?

Platform bazında değişiklik gösterse de, genel olarak süreler aşağıdaki gibidir:
 • iTunes, Apple Music: 24-48 saat
 • Deezer: 24-48 saat
 • Spotify: 24-72 saat
 • Turkcell Fizy: 24-72 saata
 • TTNET Muud: 1-2 hafta
 • Amazon Music: 3-7 iş günü
 • Google Play: 1-2 iş günü
Yukarıdaki veriler, deneyimlerimiz sonucu tespit edilmiş olup; ürünlerinizin belirli bir mağazada tam olarak ne zaman yer alacağı ilgili mağazanın kontrolünde gelişen bir işlemdir. Şarkılarınızın tüm platformlarda yer alması ortalama 1-2 hafta içinde gerçekleşebilmektedir.

Ücretler ve diğer maliyetler nelerdir? Kazançlar nasıl dağıtılıyor?

Ürünlerinizin perakende satış bedelleri üzerinden eser sahibi telifleri ile müzik platformlarının payları ve hizmet bedelleri düşüldükten sonra kalan tutar ürün sahibi olarak size ödenir.

Şarkı satışı üzerinden bir örnekle şöyle anlatabiliriz: Perakende satış fiyatı 1,29 TL olan bir şarkıdan 0,70 TL ürün sahibi olarak size ödenir. Yalnızca ABD, Japonya, Avustralya gibi bazı ülkelerde satış gelirleri üzerinden ayrıca %10 - %20 arasında vergi kesintisi yapılmaktadır.

Paramı nasıl ve ne zaman alırım?

Yılın her üç aylık dilimi için dönem sonlarını takip eden 45-60 gün içinde platformlardan finansal raporlar tarafımıza ulaşır. Bundan sonra kontroller ve hesaplamalar yapılır. Raporların tamamının elimize ulaşmasından sonra 15 gün içinde hak edişleriniz hesabınıza yatırılır.

Yine örnekle açıklamak gerekirse; Ocak, Şubat, Mart ayları raporlari Haziran sonunda bize teslim edilmiş olmakta ve bunu takip eden 15 gün içerisinde size ödenmektedir.

Şarkılarımın indirilme ve dinlenme hareketlerini nasıl takip edebilirim?

Sizlere sunduğumuz ara yüz sayesinde ürün yükleme işlemlerini gerçekleştirebilir, dönem rapor ve hakedişlerinizi takip edebilir ve çok daha fazlasına ulaşabilirsiniz.


Hak sahipliği kimde oluyor?

Ürünleriniz üzerindeki yapımcı hakları (fonogram hakları) ve /veya bunun sorumluluğu tamamen size ait. Distronaut hiçbir şekilde bu hakları ve sorumlulukları talep etmez, almaz, sahiplenmez. Ürünlerin hem mülkiyeti, hem de tüm kontrolü sizin elinizde.

Eser sahipliği nedir?

Şarkıların eser sahibi, o şarkının söz yazarı ve bestecileridir. Ürünlerinizde yer verdiğiniz şarkıların söz yazarı ve bestecisi sizseniz ayrıca bir izne ihtiyacınız yok. Ancak herhangi bir şarkının sizden başka bir eser sahibi varsa kendilerinden mutlaka izin yazısı (muvafakatname) almanız gerekir. İzinsiz kullanımlarda hapis cezasına kadar varan ciddi yaptırımlar söz konusudur.

Distronaut, sözleşmede de açıkça ifade edildiği gibi eserlerle ilgili hiçbir sorumluluk almamaktadır. Bu anlamda kullandığınız, icra ettiğiniz ve dijital dağıtıma açmak istediğiniz şarkıların eser sahiplerinden yazılı izin aldığınızdan ve bu iznin sizin dijital satış faaliyetinizi de kapsadığından emin olun.

Başkalarının şarkılarına yeni remix veya cover yapabilir miyim?

Yukarıda belirtildiği gibi bu tür ürünleri dağıtıma açabilmeniz için kullandığınız, icra ettiğiniz ve dijital dağıtıma açmak istediğiniz şarkıların eser sahiplerinden mutlaka yazılı izin almanız gerekmektedir. Size ait olmayan tüm şarkı sözleri ve besteler, hatta kullanmayı düşündüğünüz “sample”larda ülkemiz kanunları çerçevesinde bu kapsamdadır.

Nasıl ürün yaratırım?

Bizimle çalışmaya başladığınızda ve sistemimiz üzerinden hesabınızı oluşturduğunuzda yeni ürünler yaratmak için gerekli panele ulaşabileceksiniz. İhtiyacınız olan malzemeler; şarkı/şarkıların kendisi (WAV formatında), ürün kapak görseli (3000x3000 pixel JPG), ürün için albüm kayıt no - UPC (yok ise biz tedarik edeceğiz), şarkılar için eser kayıt noları - ISRC (yok ise biz tedarik edeceğiz)), ve eser ile ilgili bilgiler; türü, yapımcısı vs gibi bilgiler.

UPC ve ISRC nedir?

Universal Product Code (UPC) her bir ürünün barkodu gibidir. Ürününüz tüm dünyada bu rakam dizisiyle tanımlanacaktır. International Standard Recording Code (ISRC) ise her bir şarkı kaydının kimlik numarasıdır. Kayıtlar tüm dünyada, tüm sistemlerde aynı alfanumerik diziyle tanımlanacaktır. Kendi UPC ve ISRC’leriniz yoksa, Distronaut size bunları sağlayacaktır. Hem de tamamen ücretsiz !

Ürünümü nasıl dağıtırım?

Ürününüz hazır olduğunda sisteminizde yer alan “Dağıt/Gönder” butonuna basarak dağıtımı gerçekleştirebilirsiniz. “Dağıt/Gönder” butonu, ürününüzün çeşitine göre uygun müzik platformlarını sizlere sunacaktır. Platformları seçtiğinizde ürün otomatik olarak seçtiğiniz platformlara dağıtılacaktır. Platformlar tarafından işlenme süreci tamamlandığında belirlenmiş olan satış tarihiniz itibarıyla ürününüz satışa açılmış olacaktır.

Satışa çıkacağı ülkeleri, fiyatları, çıkış tarihini belirleyebilir miyim?

Ürünlerinizin hangi ülkelerde satışa çıkacağı veya dinlemeye açılacağına, hangi fiyat kategorisinden yayınlanacağına ve hangi tarihte piyasaya çıkacağına tamamen siz karar veriyorsunuz. Sistemimiz üzerinden ürünlerinizi oluştururken bu tercihleri yapabilirsiniz.

Dağıtımda olan bir ürünle ilgili nasıl değişiklik yapabilirim?

Ürününüz platformlarda satışa açıldıktan sonra, tüm platformların istenilen değişikliği yapacakları garanti edilemez. Deneyimlerimiz doğrultusunda dağıtım yaptığımız platformların değişiklikleri hızlı bir şekilde yerine getirdiklerini belirtebiliriz. Değişiklik yapmak için iki opsiyonunuz bulunuyor:
 • Var olan ürünü dağıtımdan kaldırıp, düzeltilmiş ürünü tekrar dağıtabilirsiniz:

 • Genelde bu metod tavsiye edilir çünkü tüm platformlarda değişikliğin olacağı garantidir.
  • Yeni ürününüzü tekrar yüklemeniz gerekecek. Anlaşma koşullarınıza göre tekrar dağıtım ödemesi yapmanız gerekebilir.
  • Yeni bir ürünün yeni bir UPC’ye ihtiyacı olabilmektedir. Eğer ürünlerinizin ISRC’leri varsa ya da şarkılarınıza atanan ISRC’leri tekrar kullanmak istiyorsanız, aynı şarkılar üzerinde tekrar kullanabilirsiniz.
  • Tüm platformlarda satıştan kaldırılacak ürününüzle ilgili yapılmış yorumlar silinecektir. Ayrıca, platformlar oynatma listelerinde ürününüze yer vermişse dağıtımdan kaldırıldığında listelerden de çıkartılmış olacaktır. • Var olan ürün üzerinden direkt değişiklik yapabilirsiniz

 • Talep ettiğiniz değişikliklerin tüm platformlarda gerçekleşmesi garanti edilememektedir.
  • Değişikliklerin platformlar nezdinde uygulanması iki haftaya kadar sürebilmektedir. Uyarı: Bir ürün platformlara dağıtıldıktan sonra yapılamayacak bazı değişiklikler bulunmaktadır
  • Ürününüze şarkı ekleme, silme, şarkı sırası değiştirme
  • UPC ya da ISRC değiştirme
  Yukarıdaki bilgileri değiştirmek için ürününüzü platformlardan kaldırıp yeni versiyonu tekrar dağıtıma açmanız gerekecektir.

Ürünümü dağıtımdan nasıl kaldırırım?

Ürünlerinizi dilediğiniz platformdan, dilediğiniz zaman kaldırabilirsiniz. Distronaut arayüzünden “Kaldır” butonuna tıklayıp ürün bazında kaldırma işlemi yapabilirsiniz.

Platformlarda ürünlerimin tanıtımını nasıl yaptırabilirim?

Herhangi bir şarkının ya da ürünün müzik platformlarında öne çıkarılması, ana sayfadan tanıtılması tamamen ilgili müzik platformunun tasarrufundadır. Bu konuda hiçbir dağıtımcı garanti veremez. Ürünlerin çok talep görmesi, çok satanlar arasına girmesi gibi durumlarda müzik platformları ürünleri kendi kendilerine ön plana çıkarma ve tanıtma yoluna gidebilirler.

Fakat her dağıtımcı aynı ağırlıkta değildir.

Distronaut dağıtım yaptığı platformlarda sizler için pazarlama faliyetleri ve hizmetleri vermektedir; ekibimizin destek ve yönlendirmesi ile maksimum fayda sağlayarak içeriklerinizi ön plana çıkarmayı hedeflemektedir.

Video platformlarındaki kanalım sizin tarafınızdan yönetildiğinde ne gibi avantajlarım olacak?

Telif hakkına sahip oldugunuz her videonun ve her ses dosyasının korumasını sağlıyoruz. Yani official kanalınız dışında da videoyu ya da ses içeriğini yükleyen kullanıcılardan da kanalınızın gelir kazanmasını sağlıyoruz. Videolarınızın açıklama, etiket, video isim düzenlemesi gibi optimizasyonlarını gerçekleştiriyoruz. Bu sayede içeriğinizi ‘aranan kelimelere’ göre düzenleyerek, daha çok kullanıcıya ulaşmasını sağlıyoruz. Kanalınıza uygun icerik önerilerinde bulunuyor ve trend olan iceriklere göre kanalınızın öne çıkmasına katkı sağlıyoruz. Platformlarla ilgili yaşadığınız sorunlar ya da sorular icin, partner oldugumuz icin daha hızlı cevap alma şansına sahip olacaksınız.

Video platformlarında sizinle çalıştığımda, içeriğim değişecek mi?

Amacımız içeriklerinizi değiştirmek olmamakla birlikte, kanal konseptinize uygun aranan konulara göre yeni iceriklerle size destek saglamak.

Video platformlarından elde ettiğim kazancı nasıl ve zaman alırım?

Yılın her üç aylık dilimi için dönem sonlarını takip eden 45-60 gün içinde platformlardan finansal raporlar tarafımıza ulaşır. Bundan sonra kontroller ve hesaplamalar yapılır. Raporların tamamının elimize ulaşmasından sonra 15 gün içinde hak edişleriniz hesabınıza yatırılır.


Kendi kanalıma yüklediğim, haklarına sahip olduğum videolardan geçmişe yönelik gelir elde edilir mi?

Kanalda yüklü olan videolardan geçmişe yönelik gelir elde etmek ne yazık ki mümkün degil. Fakat kanalınızı Distronaut network’ümüze bağladığınız tarih itibariyle videolarınızdan gelir kazanmaya başlayacak ve bağlanma tarihinden sonraki gelirler tarafınıza yansıyacaktır.
Distronaut 2018 | info@distronaut.com

Distronaut bir Eğlence Fabrikası servisi ve markasıdır.